Зв'язатися

РАДА МОЖЕ ДО КІНЦЯ РОКУ СКАСУВАТИ ГОСПОДАРСЬКИЙ КОДЕКС. ЧОМУ ЗНАДОБИЛАСЬ РАДИКАЛЬНА РЕФОРМА ТА ЩО ВОНА ОЗНАЧАЄ ДЛЯ ДЕРЖКОМПАНІЙ І БІЗНЕСУ

РАДА МОЖЕ ДО КІНЦЯ РОКУ СКАСУВАТИ ГОСПОДАРСЬКИЙ КОДЕКС. ЧОМУ ЗНАДОБИЛАСЬ РАДИКАЛЬНА РЕФОРМА ТА ЩО ВОНА ОЗНАЧАЄ ДЛЯ ДЕРЖКОМПАНІЙ І БІЗНЕСУ

Понеділок, 28 Жовтня 2024

Коментар Віталія Бобриньова для Forbes

Стаття on-line

Повний текст коментаря:

Господарський Кодекс (ГК), по суті – перехідний закон, ключове завдання якого полягає у врегулюванні «радянської спадщини» у ринковій економіці сучасної України. На мій погляд, зі своїм завданням він впорався і подальшого сенсу в його існуванні немає. Особливо це стало очевидним після набрання чинності у 2018 році профільним Законом «Про ТОВ та ТДВ».

Якщо не брати до уваги «наукове» протистояння цивілістів та господарників, кожен із яких відстоює «свій» кодекс, а також політичний підтекст, пов'язаний із «нюансами» приватизації держпідприємств, то маємо таке. Майже всі відносини у комерційній сфері врегульовані Цивільним Кодексом (ЦК), господарські договори (попри назву) складаються і виконуються відповідно до норм ЦК, судові суперечки у комерційній сфері, тобто у господарських судах (знов-таки, незважаючи на назву), ведуться на основі матеріального права, закріпленого в ЦК. Це знає будь-який практикуючий адвокат. Візьму на себе сміливість припустити, що ГК не несе жодної особливої користі для господарських відносин в Україні та його скасування помітять лише у наукових колах.

Законопроект №6013, з одного боку, досить докладно встановлює правила функціонування приватних, іноземних та дочірніх підприємств, їхнім власникам не варто турбуватися про правовий вакуум. З іншого боку, передбачає їх реорганізацію протягом п'яти років у господарські товариства. Що очікувано, оскільки зазначені види підприємств не є за своєю суттю організаційно-правовими формами, а їхнє правове регулювання нині здійснюється за аналогією з товариствами згідно із Законом «Про ТОВ та ТДВ». Реорганізація підприємств в товариства – давно назріла потреба, яка зробить їхнє функціонування прозорішим і захистить зрештою права власників цих суб'єктів.

Автори публікацій
Віталій Бобриньов

Засновник і керуючий партнер, адвокат

Віталій Бобриньов

інші статті

Контакти