Зв'язатися

ОБШУК: СИМПТОМИ, ПЕРЕБІГ, НАСЛІДКИ

ОБШУК: СИМПТОМИ, ПЕРЕБІГ, НАСЛІДКИ

Понеділок, 17 Червня 2019

undefined

Олексій Некрасов для ЛІГА:ЗАКОН

Стаття on-line

Коли підприємство досягає певного рівня розвитку, воно звертає на себе увагу не тільки конкурентів, але й інших «комерційних структур» в особі правоохоронних органів. На жаль, ні для кого не секрет, що основою метою діяльності вказаних органів є не виявлення та ліквідація злочинності, а заробіток на «договорняках». Тому, як тільки фірма починає себе активно піарити чи податкова бачить значне збільшення оборотів, одразу на компанію починають приходити запити або чемні люди з пропозицією дружити «на взаємовигідних умовах».

На що ж слід звернути увагу? По суті, кримінальне провадження щодо підприємства можна порівняти з хворобою, у якої є симптоми, певний період протікання та фінал - одужання, або … При цьому є ряд яскраво виражених симптомів, за якими можна сміливо говорити про високий ризик хвороби, і які з високою долею вірогідності можуть призвести до обшуку.

Першим є запити на отримання інформації або допити ваших контрагентів. Часто контрагенту приходить запит або його працівників допитують та отримують не тільки інформацію, але й документи по взаємовідносинах з вашою фірмою. У такому випадку невідкладно необхідно отримати максимально точну інформацію про те, що саме контрагент надав, у якій редакції та, якщо є можливість, дізнатись про те, що саме цікавило слідчого на допиті. При цьому в моїй практиці траплялись ситуації, коли контрагент сам не знав, що його працівника допитали, і ця інформація випадково з'ясовувалась при моніторингу реєстру судових рішень.

Зазначення вашої компанії в ухвалах слідчих суддів в межах кримінальних проваджень - це другий симптом. Практично на кожному підприємстві є юрист-інхаус, який непогано розбирається в усіх процесах, що супроводжують той чи інший бізнес. Даний працівник, з огляду на професію, постійно моніторить реєстр судових рішень, у тому числі, по своїй фірмі або її контрагентам. Як правило, у відкритому доступі в даний реєстр вносяться ухвали слідчих суддів про тимчасовий доступ, арешт, зняття арешту з майна та розгляд апеляційних скарг за такими ухвалами. Більше того, в зазначених ухвалах є хоча б часткова інформація про логіку слідства та ролі різних фігурантів у справі. Часто підприємство по своїй назві може з подивом дізнатись, що воно фігурує в десятках, а то й сотнях ухвал, хоча до самої компанії ніхто навіть не звертався.

Третім симптомом є безпосередній запит на саме підприємство з вимогою надати документи та пояснення за певним переліком контрагентів. Це вже не просто дзвіночок, а дзвін, який чітко вказує на те, що зацікавились саме вами, а не вашими контрагентами. При цьому ви вже можете чітко побачити, що саме цікавить слідство та які взаємовідносини є ризиковими. Надати інформацію та документи чи ні - кожне підприємство вирішує для себе, виходячи з конкретних обставин справи, оскільки надання документів є виключно добровільним.

Четвертий симптом - виклик працівника на допит. Допит у даному випадку є не тільки стресовою ситуацією і проблемою, але й можливістю отримати додаткову інформацію від слідчого в процесі спілкування. Більше того, саме при такому спілкуванні я як адвокат не тільки забезпечую законність процедури, але і максимально дізнаюсь інформацію щодо стадії справи, доказів, які є в наявності та ризиків для підприємства.

Тимчасовий доступ до документів (виїмка) - п'ятий симптом, який часто є попередником обшуку. Якщо слідчий не полінувався отримати ухвалу судді, то за вас взялися серйозно та просто так не відпустять.

Ну і шостим симптомом є час. Так, до аграріїв частіше приходять після збирання врожаю, до рекламщиків - перед чи після свят, виборів або інших прибуткових заходів. В залежності від характеру роботи Клієнт розуміє, коли настає найбільш актуальний та ризиковий час для обшуку.

Перевірити вашу компанію і своїх контрагентів можна з допомогою сервісу CONTR AGENT. Протестувати сервіс можна тут

Почувши вказані дзвіночки, а іноді й дзвони, підприємству необхідно одразу замислитися про свій захист. В першу чергу, прибрати все зайве з підприємства та дотримуватися «гігієни робочого місця» (видалити з комп'ютера всю зайву інформацію і файли, відключити автозаповнення паролів, автоматичний доступ до електронної пошти і встановленим на комп'ютері мессенджерам). В ідеалі, на підприємстві на комп'ютерах в принципі не повинна зберігатися інформація, а повинен бути тільки один ярлик на робочому столі, натискаючи на який співробітник потрапляє на віддалений робочий стіл, де і працює. Таким чином, підприємство убезпечить себе від «зливу» інформації під час обшуку і забезпечить нормальну роботу після нього в разі вилучення комп'ютерної техніки.

Також слід проінструктувати співробітників про дії в разі обшуку і призначити кілька людей, які зможуть взяти на себе роль лідера і будуть знати як себе поводити. Кожен повинен усвідомлювати, що у нього є не тільки обов'язки, а й права, і що допит під час обшуку не просто необов'язковий, але навіть шкідливий! Тобто кожен співробітник має знати, що є умовний «Іван Іванович», який до приїзду адвоката зможе відповісти на питання і захистити від свавілля правоохоронців. У мене були випадки, коли за ті 20 хвилин, поки я доїжджав до Клієнта, правоохоронці встигли обшукати всіх співробітників, а одного взагалі відвезти в невідомому напрямку. Після того, як я підняв шум, відвезеного «товариша» привезли назад. На мої питання як адвоката про те, що це було, слідчий спокійно відповів: «Так ми нікого не обшукували, люди самі до трусів роздягалися, а товариша ми не вивозили, він сам захотів поїхати до себе додому, щоб ми там обшук провести могли». Обуренню співробітників не було меж, але, по суті, дана ситуація виникла у зв'язку з тим, що вони просто не знали своїх прав.

Відеокамери теж є обов'язковою складовою підготовки до обшуку. Камери допоможуть підприємству убезпечити себе від крадіжки з боку правоохоронців, а також забезпечити фіксацію порушень. При цьому важливим є вирішення питання, куди і яким чином вони будуть записувати інформацію. Так, першим, що роблять правоохоронці, забігаючи на обшук, - це фізичне зняття сервера і роутерів. Таким чином, в більшості випадків, вони забезпечують неможливість збереження відеозапису, адже камери знімають, але ось інформація нікуди не зберігається. Тому слід встановити камери, які будуть передавати інформацію в хмару по Wi-fi. При цьому роутер повинен бути встановлений в сусідньому до підприємства приміщенні, що забезпечить неможливість його відключення.

Також слід забезпечити на фірмі нормальний пропускний режим і двері, які не відчиняться з одного удару. Є компанії - «прохідний двір», коли двері є відчиненими, або секретар відчиняє всім, не дивлячись хто заходить. Це є неприпустимим, оскільки під час обшуку повністю нівелює можливість виграти час допуску до обшуку, який є безцінним.

Ну і звичайно, слід провести аудит документів і з'ясувати, чи на всю техніку і товари, які є в офісі, у підприємства є первинна документація. Дуже часто буває так, що у фірми відсутній договір оренди, на комп'ютери немає накладних, або вони є, але по ним неможливо ідентифікувати комп'ютери. Щоб уникнути обшуку не того приміщення, або вилучення чужих комп'ютерів, товарів, необхідно ретельно проаналізувати всю первинну документацію і відновити відсутню. При цьому, ми рекомендуємо віддавати це питання зовнішнім радникам, щоб вони могли незамуленим оком перевірити документацію фірми.

Проведення зазначених заходів допоможе компанії менш болісно пройти обшук, адже в 99% випадків на обшуку хоч щось та вилучать. Це також дозволить мінімізувати дискомфорт ваших співробітників і обсяг інформації, який вони повідомлять слідчим або операм. Більш того, якщо на підприємстві нічого немає, то дані дії так само мінімізують ризики того, що щось буде підкинуто.

Сам обшук це стрес для всіх! І тут буде видно, наскільки фірма підготувалась і засвоїла уроки. Одночасно важлива робота адвоката, який, з одного боку, фіксує всі незаконні дії слідчого, а з іншого, є тим самим переговірником, який зможе допомогти відстояти людей, техніку, гроші і документи.

Внаслідок обшуку у підприємства вилучається товар, техніка, грошові кошти, документи та печатки. На жаль, хоча у нас і прийняли кілька законів «Маски шоу стоп», техніку так само вилучають під приводом проведення експертизи. Залежно від роду діяльності підприємства, для одного Клієнта важливі товари, для іншого - техніка. Після обшуку на вилучене майно судом накладається арешт, при цьому представників підприємства зазвичай в суд не запрошують, проводячи його «в тісному колі друзів»: слідчий суддя і слідчий (а іноді тільки слідчий суддя). Завдяки своєчасно вжитим контрзаходам, а також якісній роботі адвоката під час обшуку, фіксації порушень і творчому підходу, повернення товару, техніки і грошових коштів відбувається відносно безболісно. У разі ж, якщо під час обшуку у підприємства немає ніяких документів на товар і гроші, виявляються печатки контрагентів, а також нерезидентів, співробітники були допитані як свідки і наговорили зайвого, відеофіксація порушень відсутня, то повернення вилученого затягується на дуже довгий час.

У підсумку, хотілося б акцентувати вашу увагу, що належна підготовка, регулярний моніторинг ситуації, а також якісна робота адвоката, є запорукою успіху і гарантією того, що обшук не матиме фатальних наслідків для підприємства!

Автори публікацій
Олексій Некрасов

Партнер, адвокат

Олексій Некрасов

інші статті

22 Листопада 2024

ДОГОВІРНЕ ОБТЯЖЕННЯ НЕРУХОМОСТІ: СУДОВІ РІШЕННЯ НА ПРАКТИЦІ. ІПОТЕКА ДОГОВІРНЕ ОБТЯЖЕННЯ НЕРУХОМОСТІ: СУДОВІ РІШЕННЯ НА ПРАКТИЦІ. ІПОТЕКА

Віталій Бобриньов, Олександр Мостовий для Юридична газета

13 Листопада 2024

ТЦК VS СУДИ: ЯК СУДОВА ПРАКТИКА ЗАПОВНЮЄ ПРОГАЛИНИ МОБІЛІЗАЦІЙНОГО ЗАКОНОДАВСТВА ТЦК VS СУДИ: ЯК СУДОВА ПРАКТИКА ЗАПОВНЮЄ ПРОГАЛИНИ МОБІЛІЗАЦІЙНОГО ЗАКОНОДАВСТВА

Віталій Бобриньов, Альона Мічуріна для Mind

17 Вересня 2024

ТИСК НА БІЗНЕС ПРОДОВЖУЄТЬСЯ: ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД "ПРОКУРОРСЬКОГО" РЕЙДЕРСТВА ТИСК НА БІЗНЕС ПРОДОВЖУЄТЬСЯ: ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД "ПРОКУРОРСЬКОГО" РЕЙДЕРСТВА

Олексій Некрасов, Руслан Рябко для ЛІГА:ЗАКОН

6 Вересня 2024

ПОКАЗОВІ СУДОВІ СПОРИ ЩОДО ЗАХИСТУ ПРАВ ПАЦІЄНТІВ ПОКАЗОВІ СУДОВІ СПОРИ ЩОДО ЗАХИСТУ ПРАВ ПАЦІЄНТІВ

Руслан Рябко для ЛІГА:ЗАКОН

Контакти