AVK vs Prominvestbank: to exist or not to exist of the second Ukrainian confectionery?

ЛІГА.net,15 января 2019 г.
Комментарий Евгения Литвинова
Статья on-line

Рішенням суду в рахунок погашення заборгованості Кондитерської фабрики «АВК» перед ПАТ «Промінвестбанк» звернено стягнення на майно АВК у місті Дніпро. Проте виконання рішення не здійснюється миттєво.

По-перше, рішення суду І інстанції набуває сили лише після закінчення строку на його оскарження, який становить 20 днів з моменту підписання повного тексту. Зазначений строк сплив 08.01.2019, а офіційної інформації про подання АВК апеляції так і немає.

Скоріш за все, АВК все ж таки скористається своїм правом на апеляційне оскарження та попросить суд поновити пропущений строк, адже заборгованість перед банком склала майже 1,4 мільярди гривень. За таких умов говорити про виконання рішення до його перегляду апеляційним судом буде зарано, адже суд може його скасувати. Крім того і сам розгляд справи займе не менше кількох місяців. Згадаємо хоча б той факт, що у місцевому господарському суді справа розглядалась з 2015 року.

По-друге, якщо АВК вирішить не оскаржувати судове рішення, строк для його виконання залежатиме від багатьох факторів. Якщо банк вирішить виконувати рішення суду через Державну виконавчу службу, оформлення документів для реалізації майна боржника з торгів може зайняти 1 – 2 місяці, проте приватний виконавець може впоратись і швидше.

Враховуючи кількість та визначену судом ціну майна боржника, процес підготовки до проведення прилюдних торгів також складе не менше 30 днів. При цьому в разі відсутності покупця за результатами перших торгів, законом передбачено проведення повторних та третіх торгів, що затягне реалізацію ще як мінімум на 2 місяці.

Проте в будь-якому разі, під час здійснення примусового виконання рішення АВК не зможе здійснювати свою господарську діяльність у звичному режимі, адже майно буде арештовано та описано. Більше того, законодавством передбачено і право виконавців передати майно на відповідальне зберігання організатору прилюдних торгів.

За таких умов найоптимальнішим шляхом для АВК є апеляційне оскарження рішення суду, оскільки в разі форсування подій з боку Промінвестбанку, нормальна робота кондитерської фабрики може бути порушена вже протягом тижня, а за 1 – 2 місяці АВК взагалі може втратити право власності на заставне майно.

Заборгованість АВК перед банком встановлена рішенням суду, тобто визнана іменем України. Умисне невиконання рішення суду тягне за собою кримінальну відповідальність, що передбачена статтею 382 Кримінального кодексу України.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 23.12.2015 по справі № 905/2864/15 забезпечено позов банку, а саме накладено арешт на грошові кошти АВК в межах суми боргу, а також заборонено здійснювати будь-які дії, пов’язані зі зміною стану майна, що є предметом іпотечних договорів та договорів застави.