Яких змін чекати від закону про легалізацію віртуальних активів

Юридична газета, 29 вересня 2021 р.

Ігор Бенько

Статья on-line

Ухвалення цього Закону обумовлюється гострою потребою регулювання правовідносини, що виникають у зв’язку з обігом віртуальних активів в Україні, а також визначенням прав та обов’язків учасників ринку. Адже станом на 2021 р. Україна займає четверте місце за обсягом операцій з криптовалютою та активністю користувачів (2021 Chainalysis Global Crypto Adoption Index).  

Іншими словами, Закон спрямований на встановлення хоча б якихось «правил гри» та визначення правового статуту основних гравців. Згідно з даними Мінцифри, добовий обіг криптовалюти в нашій державі становить 1 млрд грн. Однак і досі ці операції перебувають у «правовому вакуумі».

Капіталізація сучасного українського ринку криптовалют у 50 разів перевищує вклади в українські гривневі акції та цінні папери, не враховуючи облігації внутрішньої державної позики України, тому прийняття цього Закону напряму пов’язане з макрофінансовою стабільністю нашої держави.

Які основні нововведення чекають на гравців ринку криптовалют?

Одразу варто зазначити, що законодавець в жодному разі не оперує вже давно звичними поняттями криптовалюта, токен, блокчейн тощо, а вживає та визначає термін «віртуальний актив». Подібна термінологія зустрічається в законодавстві Німеччини, Сальвадору, КубиМальти та Гібралтару.

Під віртуальним активом розуміється нематеріальне благо, що є об’єктом цивільних прав, має вартість та виражене сукупністю даних в електронній формі. Існування та оборотоздатність віртуального активу гарантується системою забезпечення обігу віртуальних активів. Віртуальний актив може посвідчувати майнові права, зокрема права вимоги на інші об’єкти цивільних прав. Після набрання чинності Законом криптовалюти отримають правовий статус саме віртуальних активів.

Також варто зазначити, що згідно із Законом віртуальні активи не є засобом платежу на території України та не можуть бути предметом обміну на майно (товари), роботи (послуги). Тобто законним платіжним засобом, обов'язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, як і раніше, є грошова одиниця України – гривня. Для проведення платежу з використанням віртуального активу необхідна конвертація у гривню.

Закон чітко визначає, що право власності на віртуальний актив набувається за фактом створення віртуального активу, вчинення та виконання правочину щодо віртуального активу, на підставі норм Закону або рішення суду і засвідчується володінням ключа такого віртуального активу, крім випадків передання такого ключа на зберігання третім особам або у разі неправомірного заволодіння.

Звичні кожному поняття криптобіржі, криптообмінники тощо набули статусу постачальників послуг, пов’язаних з обігом віртуальних активів, а діяльність зі зберігання, адміністрування, обміну, переказу, посередницьких послуг має здійснювати виключно суб’єкт господарювання – юридична особа, що включатиметься до спеціального державного реєстру.  

Для такої діяльності обов’язково необхідно отримати дозвіл. Розмір плати за видачу дозволу, залежно від послуг, стартує від 68 000 грн. Технічна можливість отримання дозволу з’явиться лише після створення спеціального органу, що реалізує державну політику у сфері обігу віртуальних активів.

При цьому постачальником послуг не може бути юридична особа, що зареєстрована або будь-яким чином пов’язана з державою-агресором чи державою-окупантом. Окрім того, юридичні особи та її керівні органи повинні мати бездоганну ділову репутацію, сформований статутний капітал від 595 000 грн, залежно від видів послуг, які надає постачальник, а також правовий статус резидента чи нерезидента.

Регулювання ринку віртуальних активів здійснюватиме спеціально створений центральний орган виконавчої влади, а також НБУ та НКЦПФР. Хоча закон містить повноваження та функціонал всіх перелічених суб’єктів, проте до моменту створення спеціального органу їхні повноваження, механізми взаємодії та функціонал поки що не зовсім чітко визначені.

Варто зауважити, що вказаний Закон не регулює питання оподаткування. Таким чином, дохід від операцій з криптовалютами, як і раніше, оподатковується за ставкою 18% та 1,5% військового збору.

Підсумовуючи, варто зазначити, що прийнятий Закон є базовим, а повноцінне відкриття ринку віртуальних активів з чіткими механізмами, порядками та процедурами потребує створення спеціальних органів і подальшого внесення змін до ПК України, ЦК України, прийняття допоміжних законів та підзаконних актів, що унормують функціонал регуляторів і фіналізують правила гри для всіх учасників ринку.