Со скелетом в шкафу. Почему ФГВФЛ не удается продать крупнейшие активы лопнувших банков

Focus.ua, 9 октября 2018 г.
Комментарий Игоря Бенько
Статья on-line

О факторах, осложняющих реализацию активов банков-банкротов и о том, что необходимо предпринять для устранения препятствий рассказал Игорь Бенько в комментарии для Focus.ua.

 

  • Какие факторы осложняют реализацию активов банков-банкротов? Что необходимо предпринять для устранения препятствий?

Ускладнити реалізацію активів неплатоспроможних банків банкротів може той факт, що ФГВФО вже намагався продати права вимоги за кредитними договорами у порядку індивідуальних лотів. Зважаючи на те, що йому це не вдалося, постає питання реальної вартості таких прав вимоги. Тобто, при продажі згаданих активів покупців цікавитиме перш за все фактична їх вартість, а не балансова, та перспектива стягнення, як було заявлено у прес-релізі НБУ. Беручи до уваги той факт, що мова йде про орієнтовно 90 банків, які перебувають у процесі ліквідації протягом декількох років, цінність активів має бути попередньо проаналізована через призму юридичного та бухгалтерського аудиту, зокрема перед торгами радниками з продажу активів має бути перевірено чи не сплинули строки давності по кредитних договорах, чи можливо застосувати наслідки недійсності нікчемних правочинів, чи існують реальні боржники, чи наявні оригінали документів та чи залишилися засоби забезпечення, наприклад, заставне майно на яке може бути звернене стягнення тощо.  

 

  • Как вы оцениваете перспективы второго этапа продаж по «голландской модели» заложенных в НБУ прав требований по кредитам неплатежеспособных банков балансовой стоимостью 11,5 млрд, который недавно согласовали в НБУ https://bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=78529338&cat_id=55838?

Все залежатиме від того, на які цінові пропозиції учасників погодиться ФГВФО, адже реальна вартість вимог за кредитними договорами значно нижча від заявлених НБУ та ФГВФО. Всі прекрасно розуміють, що виставлена балансова вартість в 11,5 млрд далека від реальності, а процес повернення активів ліквідованих банків досить тривалий та затратний, наприклад, чого варті лише витрати по сплаті судового збору, які покупцеві доведеться понести з власної кишені. У випадку неврахування вказаних особливостей цілком можливий варіант, що торги не відбудуться взагалі.