Підсумки року-2017

Без перебільшень, 2017 рік можна віднести до найбільш динамічних років за всю історію незалежності України, в розрізі внесення змін до законодавства, насамперед процесуального.

Чого вартий лише славнозвісний Закон № 2147-19 про внесення змін до ГПК, ЦПК, КАС та інших законодавчих актів, в якому, насправді, знайшли своє втілення кардинально нові «правила судових спорів», пристосування до яких буде нелегким і тернистим не лише для пересічних громадян, а й для фахових правників зокрема.

Безумовно,  Закон № 2147-19 - «Судова реформа десятиліття», як би патетично це не звучало, але всю його цінність, або ж навпаки – ефемерність, суспільство в повній мірі зможе оцінити лише в наступному році.

На тлі «Судової реформи» всі інші закони, прийняті в 2017 році, отримали менший резонанс серед громадськості, водночас не можна применшувати їх значимість. Перш за все, у топ-чарті законів 2017 року слід відзначити:

  • Закон № 2148-19 про «пенсійну реформу» – надчутливий закон, який, на жаль, не вирішує питання забезпечення соціальної справедливості та захищеності непрацездатних верств населення.
  • Законопроект № 6327 про «медичну реформу», яким запроваджується кардинально нова система фінансування охорони здоров’я та надання медичних послуг, проте питання доступності медицини залишається відкритим.
  • Закон № 2136-19 «Про Конституційний Суд України», який, між іншим, закріпив право фізичної чи юридичної особи на звернення із конституційною скаргою до вказаного суду для вирішення питань про відповідність Конституції України законів України, що були застосовані в остаточному судовому рішенні у справі за участю цієї особи.
  • Закон № 2019-19 «Про ринок електричної енергії» - довгоочікуваний закон, спрямований на демонополізацію, запровадження прозорих та конкурентних ринкових відносин між постачальниками та споживачами електричної енергії.

Приділивши значну увагу реформуванню цілої низки галузей суспільного життя, законодавець все ж не спромігся в 2017 році ухвалити законопроекти, які б сприяли врегулюванню інших, не менш нагальних, питань, на вирішення яких з нетерпінням чекає громадськість, зокрема - щодо впровадження ринку землі, врегулювання ситуації навколо нерозмитнених автомобілів, визначення правового статусу криптовалют та їх обігу в Україні тощо.