Неевропейский мораторий: смогут ли украинцы распоряжаться землей после решения международного суда?

Agroinsider.com.ua, 25 мая 2018 г., журнал "Деньги" № 10
Комментарий Игоря Бенько
Статья on-line

Предыстория: два гражданина Украины – София Зеленчук (1943 г.р.) и Виктор Цицюра (1939 г.р.) в 2015 года подали иски в ЕСПЧ про нарушение их имущественных прав. Суд компенсировал им по 3 тыс. евро (при запросе компенсации от истцов в 30 тысяч).

Европейский суд по правам человека предупредил украинскую власть о необходимости урегулировать вопрос с мораторием на продажу сельхозземель.

В связи с этим возникли следующие вопросы:

  • Можно ли предположить, что граждане Украины смогут обращаться в Европейский суд по правам человека и получать компенсации? Что для этого нужно?

Можливість звернення інших громадян, які мають у власності земельні ділянки сільськогосподарського призначення (паї) до ЄСПЛ є. Але обов’язковою умовою для цього буде необхідність використати всі національні засоби правового захисту, тобто пройти всі судові інстанції, оскаржуючи протиправність обмеження у праві розпорядження своїм майном.

 

  • Нужно ли другим истцам сначала пройти все судебные инстанции в Украине и лишь потом, в случае отказа, обращаться в Европейский суд? Или же Европейский суд может выносить следующие решения быстрее, по прецеденту?

На жаль, подача індивідуальної заяви можлива лише у випадку, коли дотримано умови прийнятності, визначені ст. 35 Конвенції. Тобто суд може розглядати справу лише після того, як було вичерпано всі національні засоби юридичного захисту і впродовж шести місяців від дати постановлення остаточного рішення на національному рівні. Щодо швидкості винесення рішення говорити важко, навіть на прикладі справи Софії Зеленчук та Віктора Цюцюри. Адже, в практиці ЄСПЛ може бути ситуація коли рішення по однотипним справам приймають одним пакетом. При цьому суд чекає поки набирається певна кількість скарг, і лише після цього виноситься остаточне рішення.

 

  • Могут ли новые истцы также рассчитывать на присуждение денежной компенсации?

Так, звичайно. Але для такої компенсації необхідно чітко дотримуватися всіх вимог щодо подання та написання скарги.

 

  • Есть ли какое-то объяснение, почему суд присудил 3 тыс. евро, а не 5 или 10 тыс.?

Все залежить від конкретних обставин справи. Поки повного тексту немає – важко сказати.

 

  • Как Вы думаете, могут ли теперь украинцы «завалить» Европейский суд аналогичными исками с требованиями компенсации?

Звичайно така потенційна можливість є, але не варто забувати про необхідність оскарження протиправності обмеження у праві розпорядження своїм майном у всіх судових інстанціях, що може тривати роками. А також строк розгляду скарги в самому ЄСПЛ. Також той факт що більшість земель сільськогосподарського призначення перебуває в оренді, та обмежену кількість такої категорії земель.