UBR.ua, 26 января 2018 г.
Комментарий Игоря Бенько
Статья on-line
Розглянемо ситуацію: ви придбали земельну ділянку, встигли побудувати будинок, привести все до ладу, як з'являється особа, що подає позов до суду, стверджуючи, що продаж земельної ділянки був неправомірним і здійснювався колишнім чоловіком чи дружиною без згоди та врахування інтересів іншої сторони. У такому випадку суд стає на бік позивача, а ви втрачаєте своє надбання.
Подібна «схема рейдерства» інколи зустрічається на практиці, але назвати її дієвою, матеріально вигідною для рейдерів, неможливо, адже для її реалізації необхідна особиста зацікавленість великої кількості осіб, зокрема - подружжя, нотаріуса, адвокатів, суддів. Втілення такої схеми в життя супроводжуватиметься декількома судовими спорами із різними предметами позову, які ще потрібно виграти, що в сучасних реаліях займе проміжок часу в декілька років, що зовсім не вигідно рейдерам, які бажають наживитися негайно.
Що робити, коли виникає подібна ситуація?
За умови виникнення таких ситуацій, законним власникам варто одразу ініціювати накладення арештів в межах розпочатих судових спорів як на земельну ділянку, так і на забудову. Такі дії хоч і будуть тимчасовими, але зможуть убезпечити вас від відчуження майна на користь третіх осіб. Також не варто забувати, що особливу увагу в таких категоріях справ потрібно приділити строкам позовної давності, сплив яких унеможливить рейдерам реалізувати свою схему.
Для того, щоб убезпечити себе від подібних шахрайських схем, при купівлі нерухомості обов’язково потрібно відтворити всю історію відчужень чи поділів об’єкта, перевірити наявність обтяжень, вимагати від продавця документи щодо його сімейного стану, а також нотаріальне підтвердження факту перебування (його відсутності) у шлюбі, вимагати нотаріально засвідченої згоди іншого з подружжя на укладення правочинів.
При цьому не варто нехтувати кваліфікованою правовою допомогою адвокатів, які можуть перевірити всю інформацію про об’єкт нерухомого майна шляхом аналізу реєстрів нерухомості, зверненням із адвокатськими запитами до відповідних організацій, а також - моніторингом реєстру судових рішень на предмет наявності спору щодо цікавого вам об’єкта.